+90 312 220 20 27
info@iyfo.org.tr
 
English العربية
IYFO | INTERNATIONAL YOUTH FORUM | ULUSLARARASI GENÇLİK FORUMU
Filipinler ve Moro Meselesi
Uluslararası Gençlik Forumu Derneği (IYFO) “Filipinler ve Moro Meselesi” konulu ülke tanıtımı programı düzenledi.

Uluslararası Gençlik Forumu Derneği (IYFO) “Filipinler ve Moro Meselesi” konulu ülke tanıtımı programı düzenledi. Program Gökhan Kahraman Beyin moderatörlüğünde Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nden Bunyamin Ubpon, Gazi Üniversitesi’nden Ali Sarangani Beylerin konuşmacı olarak katılımlarıyla başladı. Programda ayrıca IYFO yönetim kurulu üyelerinden M. Mustafa Bacak ve Usame Budak da hazır bulundu.

Programın açış konuşmasını yapan IYFO Yönetim Kurulu Üyesi Gökhan Kahraman, dernek olarak periyodik aralıklarla ülke tanıtımı programları gerçekleştirdiklerini özellikle uluslararası öğrencilere kendi ülkelerini tanıtma imkânı verdiklerini ifade etti. Daha önceden Bangladeş, Etiyopya, Kırgızistan gibi ülkelerin tanıtımlarını yaptıklarını ve bu tarz faaliyetlerin farklı ülkelerle devam edeceğini belirtti. Programın konusu ile ilgili olarak; Filipinlerdeki Müslümanların Osmanlı ve Türkiye tarihinde önemli yeri olduğunu ifade ederek sözü konuşmacılara bıraktı.


Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nden Filipinli Bunyamin Ubpon, ülkesinin tarihi arka planını anlatırken, önce İspanyollar tarafından daha sonra Amerikalılar tarafından işgal edilmek istendiğini ve milletin işgalcilere karşı mücadelesini anlattı. Mevcut durumda yürütülen barış süreci ve arka planı üzerine konuşmalarına devam etti. Bangsamoro’lu Müslümanlar olarak bölgede, küçümsemenin yerine saygıya, düşmanlık yerine dostluğa, önyargı yerine anlayışa, savaş ve şiddetin yerine barışa ihtiyaç duyulduğunu ifade etti. “Dünyadaki tüm Müslümanlardan dua bekliyoruz.” diye sözlerini tamamladı.

Gazi Üniversitesi’nden konuşmacı olarak katılan bir diğer Filipinli Ali Sarangani, Bangsamoro’nun Osmanlı ve Türkiye ile ilişkileri üzerinde durdu. Sarangani; “15. yy’da Osmanlı Devleti’nin yardımlarıyla Müslümanların Moro’ya vardıklarını ifade etti. Osmanlı Sultanı Kanuni Sultan Süleyman Han, Moro-İspanyol savaşında İspanyol donanmasını geciktirerek Morolulara yardım etti. Daha sonraki dönemlerde Moroluların gelenek ve göreneklerinin çoğu Osmanlılardan etkilendi. II. Abdülhamid Han zamanında Morolular halifeliğe bağlılıklarını ifade ederek İslam ümmeti için toplu halde halifeye dua ederek destek olmaya çalıştılar. Günümüzde ise başta barış sürecine Türkiye’nin dahil olması Morolulara güven vermiştir. Ayrıca bölgeye TİKA, Cansuyu, Diyanet Vakfı ve IHH gibi organizasyonlarla sosyal, eğitimsel ve insani hizmetler sunmaktadır. Morolular Türk milletine vermiş olduğu desteklerden dolayı minnettardır.” diyerek sözlerini tamamladı.

Program soru ve cevap kısmı ile tamamlandı.

 

Facebook Twitter Google + Yazdır 01/04/2016 4056 Okuma
Son Eklenen Haberler
11. Uluslararası Müslüman Gençler Kültürel İşbirliği Toplantısı(MGKİT) İstanbul’da gerçekleştirilecek.
2016 Sudan Yaz Dönemi Erkek Arapça Dil Kursu
Filipinler ve Moro Meselesi
Heyetimizin Fas Ziyareti
Siyaset ve Düşünce Akademisi Başladı
BİZİ TAKİP EDİN
Sosyal medyada bizi takip edin
E-BÜLTEN
Faaliyetlerimizden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olunuz
LİNKLER
Foto Galeri
Hakkımızda
Video Galeri
Bize Ulaşın
: Ziyabey Cad. 1416. Sokak No:22/1 Balgat - Çankaya / ANKARA
: +90 312 220 20 27
: +90 312 220 20 25
: info@iyfo.org.tr
IYFO | INTERNATIONAL YOUTH FORUM | ULUSLARARASI GENÇLİK FORUMU Resmi web sayfasıdır. iyfo.org.tr © 2016 - Tüm Hakları Saklıdır. İns Web Ajans