+90 312 220 20 27
info@iyfo.org.tr
 
English العربية
IYFO | INTERNATIONAL YOUTH FORUM | ULUSLARARASI GENÇLİK FORUMU
Hindistan'daki Yeni Vatandaşlık Yasası ve Müslümanlar
Neden Hindistan’da kitlesel protestolar gerçekleşiyor?
 
Ulusal Hindu BJP hükümeti yeni vatandaşlık kanununu yürürlüğe koyduktan sonra 1.3 milyar nüfusa sahip olan ülke kolektif gösterilere şahit oluyor.

Yeni vatandaşlık kanunu nedir ve neden insanlar bu kadar öfkeli?

“Hindistan’da Yeni Vatandaşlık ve Müslümanlar” konulu seminer IYFO (Uluslararası Öğrenci Forumu), SAYO (Türkiye Güney Asya Gençlik Organizasyonu) ve AGD Ankara Şubesi Dış İlişkiler Komisyonu ortaklığında 28 Aralık 2019 tarihinde ESAM Konferans Salonu’nda düzenlendi.

SAYO Başkanı Mohammad Ashequr Rahman yaptığı açılış konuşmasında Hindistan vatandaşlık yasası hakkındaki endişelerini dile getirdi. Hindistan’ın siyasi durumunu istikrarlı hale getirmek için 2019 vatandaşlık yasasını geri çekmek dışında başka bir seçenek olmadığını söyledi.

IYFO Yönetim Kurulu Üyesi Yılmaz Balçın, Hindistan’da ihtilafa yol açacak bu yasanın Müslümanlara karşı kötüye kullanılmasını kınayarak, yasanın Güney Asya’da gerginliği artıracağı, tarihi uyumu tahrip edeceği ifadelerini kullandı.

Seminerde ana konuşmacı tarafından şu ifadelere yer verildi:

“Hindu Milliyetçi Hareketi ve siyasi kanadı BJP tarafından yapılan çalışmalar ile dünyanın Müslümanlara karşı tavrı değiştirilmeye çalışılıyor. Yasanın uygulanması Hindistan’daki topluluklar arasında özellikle Müslümanlar için korku vericidir.

Yeni çıkan yasaya karşı çıkanların komşu üç ülkeden sığınmacılara verilecek vatandaşlık haklarına karşı itirazları yoktur ancak Müslüman kesimden yasaya ciddi bir muhalefet var, yasanın ayrımcılığı zirveye çıkarıyor.

Hindu milliyetçiliği kontrolü altındaki Hindistan küresel korku hikayeleri üretecek bir vatandaşlık testi yapmak istiyor. Yasaya karşı olanlara çoğu Kızılderili’nin uyruklarını kanıtlamak için yeterli belgelere sahip olamayacağına inanıyorlar.

Hindistan’ın, Hindu milliyetçilerini Müslümanlara karşı daha agresif hale getirecek ayrımcı bir yaklaşım benimsemek için çeşitli yollara başvuracağı açıktır.

Hindu milliyetçileri Başbakan Narendra Modi’nin Hindistan’ı Güney Asya için endişe verecek şekilde İsrail gibi büyük bir Hindu devletin kurucusu ve Hinduların kurtarıcısı olarak tasvir ediyor.”

Farklı ülkelerden katılımcıların olduğu seminer, soru-cevap oturumu ile son buldu.

 

Facebook Twitter Google + Yazdır 27/12/2019 606 Okuma
Son Eklenen Haberler
11. Uluslararası Müslüman Gençler Kültürel İşbirliği Toplantısı(MGKİT) İstanbul’da gerçekleştirilecek.
2016 Sudan Yaz Dönemi Erkek Arapça Dil Kursu
Filipinler ve Moro Meselesi
Heyetimizin Fas Ziyareti
Siyaset ve Düşünce Akademisi Başladı
BİZİ TAKİP EDİN
Sosyal medyada bizi takip edin
E-BÜLTEN
Faaliyetlerimizden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olunuz
LİNKLER
Foto Galeri
Hakkımızda
Video Galeri
Bize Ulaşın
: Ziyabey Cad. 1416. Sokak No:22/1 Balgat - Çankaya / ANKARA
: +90 312 220 20 27
: +90 312 220 20 25
: info@iyfo.org.tr
IYFO | INTERNATIONAL YOUTH FORUM | ULUSLARARASI GENÇLİK FORUMU Resmi web sayfasıdır. iyfo.org.tr © 2016 - Tüm Hakları Saklıdır. İns Web Ajans